Błędy najbardziej wpływowych blogerów 2011 r.

Postanowiłam sprawdzić, jakie błędy językowe popełniają najbardziej wpływowi blogerzy ubiegłego roku. Blogi do swojego zestawienia wybrałam na podstawie rankingu stworzonego przez Kominka. Podkreślam, że lista zawartych tu błędów jest rodzajem ciekawostki, a nie dowodem na niechlujstwo językowe autorów uwzględnionych blogów. Błędy popełnia każdy, choć – jak wiadomo – zawsze należy dbać o poprawną polszczyznę. Przy omawianiu fragmentów chcę skupić się na podstawowych błędach, które udało mi się znaleźć we wpisach znanych blogerów.

Tak na prawdę mowa tutaj o wszystkich tych formach. Sprzedaż fanów, aplikacje facebookowe, nawet do całkiem nie dawna zwykłe strony z tzw. ukrytym „Lubię To!”.

Naprawdę (w znaczeniu: prawdziwie, właściwie, szczerze, istotnie, itp.) piszemy łącznie. W innym sensie, np. w zdaniu „Zasługujemy na prawdę” (zasługujemy na poznanie prawdy) są to już dwa odrębne słowa i stosujemy pisownię rozdzielną. Niedawno również piszemy łącznie – podobnie jak „niełatwo”, „nietrudno”, „nieładnie” czy „nieźle”. „Nie” z przysłówkami odprzymiotnikowymi w stopniu równym (np. niedobry) piszemy łącznie, natomiast w stopniu wyższym (np. nie lepszy) i najwyższym (np. nie najlepszy) piszemy oddzielnie.

(…) ponad 60 mln tylko w 2011 (na najbliższy rok prognozowane jest podwojenie tej liczby do 120 mln – wg. Raport Mobile Internet Standard 2011) oraz Smart TV, których do 2013 będzie 250 mln na całym wiecie (dane wg. adobomagazine.com).

Skrót wg (według) zapisujemy bez kropki, ponieważ ostatnia litera skrótu jest równocześnie ostatnią literą wyrazu. Przykład: jeśli piszemy dr (doktor) Kowalski nie stawiamy kropki, ale pisząc o dr. (doktorze) Kowalskim kropka jest konieczna, bo „r” nie jest ostatnią literą odmienionego wyrazu. Dlatego też stawiamy kropkę przy skrótach: godz. (godzina), ul. (ulica), prof. (profesor). Bez kropki piszemy: nr (numer), mgr (magister), pkt (punkt), płk (pułkownik).

Ona siedziała na przeciwko nas, z rozwartymi nogami, a pomiędzy nimi, na jej cudownych, białych seksownych spodniach, na samym kroczu, widniała paskudna plama.

Naprzeciwko – tak samo jak naprzeciw – piszemy łącznie. Pisownia rozdzielna i łączna sprawia chyba blogerom (i nie tylko) największą trudność. Inne słowa, które często zapisywane są niepoprawnie to np. na pewno i wszech czasów.

Nie zdarza mi się to za często… ale musiałam dzisiaj przygotować ten makaron dwa razy, pod rząd (na pierwsze i drugie danie :-). Na szczęście można to zrobić w pół godziny…

„Pod rząd” jest powszechnie spotykanym błędem. To forma niepoprawna, zapożyczona z języka rosyjskiego, a właściwą alternatywą jest sformułowanie z rzędu. Niektórzy językoznawcy uważają, że nie należy piętnować sformułowania „pod rząd” ze względu na zwyczaj językowy.

Teoretycznie jest i grafika, jest tekst, jest przekaz informacji w jakimś tam układzie graficznym… równie dobrze możnaby zrobić zrzut ekranu z kilkunastu wpisów z Twittera, zapisać jako jpg i też nazwać infografiką.

Formy bezosobowe (np. można, trzeba) piszemy oddzielnie z „by”, a osobowe (np. mógł, chcieli, zrobiła) razem. Zgodnie z tą zasadą jedyny poprawny zapis to można by.

Wczoraj jeden z naszych czytelników napisał, że dostał spam od Anonimowych na adres e-mail, z którego korzystał tylko i wyłącznie w serwisie peb.pl – podejrzewał włamanie …i niestety miał rację.

„Tylko i wyłącznie” jest tautologią. Lepiej powiedzieć po prostu tylko, wyłącznie lub jedynie.

Na dzień dzisiejszy Adobe udostępnia Content Viewer na iPada oraz dla urządzeń z systemem Android, wersje dla PlayBooka i ewentualnych kolejnych urządzeń i systemów będą się pojawiać w przyszłości.

Sformułowania na dziś/na dzisiaj/na dzień dzisiejszy są formami typowo urzędowymi, które nadal budzą niechęć językoznawców. Poprawniej i prościej będzie powiedzieć dziś, obecnie lub do dzisiaj. Istnieją jednak przypadki, gdy wyrażenie „na dzisiaj” lub „na dziś” nie budzą zastrzeżeń, np. „Spotkanie zaplanowano na dzisiaj”. Podobne wątpliwości budzi sformułowanie „na chwilę obecną”.

„Next Generation Portable” będzie miał pięciocalowy dotykowy ekran OLED obsługujący multi-dotyk, przedni i tylni dotykowy panel (!) oraz łączność WiFi + 3G.

„Tylni” jest formą błędną – jedyną poprawną jest tylny. Błąd wynika prawdopodobnie z analogii do budowy słowa przedni. Słowo tylni może określać jedynie liczbę mnogą, np. tylni jeźdźcy. Wyrazy z przedrostkami obcymi, np. super-, pseudo-, multi- piszemy łącznie. Wyjątkiem są słowa pisane wielką literą np. super-Europejczyk. Zapis zastosowany przez autora jest kalką z języka angielskiego (multi-touch), a poprawna forma to multidotyk.

W zestawieniu Kominka są jeszcze dwa blogi: andrzejrysuje.pl i hatalska.com. Pierwszy jest blogiem rysunkowym, co znacznie utrudnia popełnienie (i znalezienie) błędów. Mimo to zauważyłam, że autor stosuje zapis Ƶ zamiast litery Ź. W języku polskim taki zapis funkcjonuje najczęściej jako ozdoba litery Z lub zamiast litery Ż. Współcześnie z poziomą kreską (Ƶ) oznaczającą Ź raczej trudno się spotkać. Nie traktuję tego jako błędu, ale mnie jako odbiorcy tekst czytało się gorzej i nie wyobrażam sobie stosowania Ƶ jako Ź w dłuższej publikacji.

Panią Hatalską postanowiłam wyróżnić za dbałość o poprawną polszczyznę. Zresztą – filolog polska specjalnie mnie tym nie zaskoczyła.

Zachęcam do zapoznania się z listą powszechnych błędów językowych.

Reklamy
Otagowane , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

12 thoughts on “Błędy najbardziej wpływowych blogerów 2011 r.

 1. Krasus pisze:

  U Grześka Antyweba to błędy są znakiem firmowym – powinno się wyszukiwać wpisy bez błędów w jakimś konkursie!;)

 2. Julian pisze:

  Jeśli już mamy być takimi purystami, to „tylko i wyłącznie” jest tautologią, a nie pleonazmem.

  • literufka pisze:

   Zgadza się, istnieje takie rozróżnienie, jednak na swoją obronę powiem, że „wielu językoznawców używa tych słów zamiennie”: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=4853

   „Tylko i wyłącznie” jest konstrukcją współrzędną, a takie niektórzy językoznawcy zaliczają do tautologii, natomiast konstrukcje niewspółrzędne, np. „cofnąć się do tyłu” – do pleonazmów.
   Tutaj jest dostępna lista błędów z uwzględnieniem tego podziału: http://lpj.pl/pleonazm.htm

   Niemniej dziękuję za uwagę i poprawię to w tekście, by nie wprowadzać czytelników w błąd.

   PS Chyba wywróżyłam sobie ten brak precyzji słowami „błędy popełnia każdy”, a do purystki mi daleko :-)

 3. Kaśka pisze:

  @Julian – pleonazm i tautologia współcześnie stosuje się już zamiennie. :)

 4. No to liczę na to, że pojawię się w zestawieniu za 2012. Mam dziwną przypadłość i nigdy nie sprawdzam swoich tekstów, stąd pewnie masa byków ;) Choć prędzej są to literówki.

  • literufka pisze:

   Kto wie, kto wie :-) Przed opublikowaniem tekstu najlepiej dać go do przeczytania komuś innemu. Jeśli nie znajdzie błędów, to wskaże niezrozumiałe fragmenty lub udzieli jakiejś rady. Literówki to „dzieci” klawiatury, niestety.

 5. brulionman pisze:

  Dobrze, że ktoś czuwa :)
  Niedawno przeżyłem szok gdy wyprowadzono mnie z błędnego mniemania o pisowni popełnionego kiedyś neologizmu „fotoszwędacz”. Okazało się, że tam jednak winno być „en” – czułem się jakby ktoś mnie uświadomił, że przez całe życie podawałem błędny kod pocztowy do domu rodzinnego :)

 6. effleurement pisze:

  Może nie blogowo, ale na Pudelku bardzo często pojawia się błąd w pisaniu nie z przymiotnikami w stopniu wyższym i najwyższym. Niemal za każdym razem widzę takie formy jak „nienajlepszy”. Kiedyś też przez krótki czas stosowali chyba słowo „cielisty” w znaczeniu „obcisły, przylegający do ciała”, ale ta tendencja na szczęście zanikła. :D

 7. Norbert pisze:

  Jestem ciekaw czy na moim blogu znajdziesz błędy. Zapraszam do korekty.
  http://blognorberta.wordpress.com

 8. zbynek pisze:

  „Nie traktuję tego jako błędu, ale mi jako odbiorcy tekst czytało się gorzej i nie wyobrażam sobie stosowania Ƶ jako Ź w dłuższej publikacji”.A mnie to „mi”w tym miejscu jakoś nie brzmi…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: