„To nic nie znaczy”? O poprawnej (ods)Łonie rapu

Adam „Łona Zieliński jest rozpoznawany nie tylko jako ciekawa postać na scenie muzycznej, ale również jako osoba szczególnie dbająca o poprawność językową. Podczas rozmowy z Konradem Wojtyłą Łona przyznał, że przypisana mu została łatka hip-hopowca-intelektualisty. Najlepszym przykładem, który przedstawia stosunek rapera do języka ojczystego jest utwór z jego ostatniej płyty pt. „To nic nie znaczy. W tekście autor wskazuje na błędy językowe popełniane nawet przez dziennikarzy, którzy sami przecież powinni być strażnikami poprawnej polszczyzny. Posłuchajmy:

Tekst utworu zaczyna się od krytyki zabawki. Niepozorne urządzenie gra piosenki, w których wyrazy są nieprawidłowo akcentowane. Chodzi konkretnie o słowo błękitny – akcent pada błędnie na trzecią, zamiast na drugą sylabę od końca. Poniżej prezentuję fragment, w którym Łona najobszerniej wykorzystał motyw (nie)poprawnej polszczyzny:

Następnie słyszę taki strumień,
że w dwutysięcznym jedenastym padł najbardziej przekonywujący argument
i że zwłaszcza drugi maj dał asumpt,
i że to wyłancza wszelkie dyskusje w tym okresie czasu,
i że to w cudzysłowiu „killer.
Słucham i czuję, że jeszcze jedno zdanie i będę miał wylew.
Rzuciłbym kamieniem, ale rzuca ten, kto rzucać ma czym,
więc to nic nie świadczy, to o niczym nie znaczy.

W sformułowaniach przytoczonych przez autora można znaleźć kilka z najpowszechniejszych błędów występujących w języku polskim:

 1. w dwutysięcznym jedenastym zamiast w dwa tysiące jedenastym
 2. przekonywujący zamiast przekonujący lub przekonywający
 3. drugi maj zamiast drugi maja
 4. wyłancza zamiast wyłącza
 5. w okresie czasu zamiast w tym czasie lub w tym okresie
  Ciekawostka. Wiecie, że istnieje słowo czasokres? Jednak w nieco innym znaczeniu – jako kres (koniec) czasu. Występuje ono m.in. w „Makbecie w tłumaczeniu Józefa Paszkowskiego.
 6. w cudzysłowiu zamiast w cudzysłowie

Ponadto, Łona przestawił szyk w powtarzanych przez siebie słowach to nic nie znaczy, to o niczym nie świadczy, podkreślając w ten sposób celową niepoprawność zastosowaną w tej zwrotce. Błędy występują także pod koniec utworu, w zdaniu: „W każdym bądź razie taką mam nadzieję bynajmniej. Pierwszy przypadek to połączenie poprawnych form w każdym razie i bądź co bądź. Analizując drugi błąd należy zapamiętać, że bynajmniej nie równa się przynajmniej. Odsyłam tutaj do świetnego tekstu Wojciecha Młynarskiego.

Utwór To nic nie znaczy szybko stał się popularny – w serwisie Youtube został odsłuchany już ponad 1,7 mln razy – jednak jego treść wyraźnie zdezorientowała odbiorców. W komentarzach widniejących pod teledyskiem można przeczytać m.in. takie wypowiedzi:

Z jednej strony komentarz ma wydźwięk pozytywny – odbiorca przynajmniej zauważa błędy, które zostały popełnione w tekście. Z drugiej strony, co jest zaskakujące, a zarazem zabawne, nie dostrzega celowości niepoprawnych sformułowań. Z czego to wynika? Zapewne z tego, że niektórzy bardziej słyszą, zamiast słuchać. Poza tym, błędy językowe muszą być dla odbiorcy rzeczywiście bardzo irytujące, skoro można je wychwycić jednocześnie nie znając kontekstu, w jakim zostały użyte. Mam tylko nadzieję, że fanów tego typu Łona ma niewielu.

A Wy jak myślicie – z czego wynika niewłaściwy odbiór tego utworu?

Reklamy
Otagowane , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

4 thoughts on “„To nic nie znaczy”? O poprawnej (ods)Łonie rapu

 1. lilith pisze:

  Tu chyba nie chodzi o niewłaściwe zrozumienie utworu. Przytoczony komentarz wydaje się być typową prowokacją. Komuś się po prostu bardzo nudziło.

  • literufka pisze:

   Chciałabym, żeby to była tylko prowokacja, ale niestety prawdopodobnie tak nie jest. Przeglądałam komentarze pod teledyskiem i naprawdę było takich więcej. Między innymi na temat tych komentarzy rozmawiają Łona i Konrad Wojtyła w linku podanym w drugim zdaniu tego wpisu :) Jeśli byłaby to prowokacja, to chyba tylko naśladująca wypowiedzi tych, którzy nie zrozumieli przekazu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: