Nie pleć niesiołów! Jak Wykop bawi się słowem

Użytkownicy Wykopu podczas kampanii przeciw porozumieniu ACTA uznali, że skutecznym narzędziem w obronie swoich praw może być również język. Miesiąc temu rozpoczęli oni akcję „Wykopowiczów zabawa w słówka”, która polegała na tworzeniu neologizmów od nazwisk polityków. Celem działania było podkreślenie przywar i utrwalenie konkretnych, negatywnych cech rządzących w świadomości internautów.

Neologizmem politycznym, który przyjął się i funkcjonuje w języku polskim jest falandyzacja, używana najczęściej w sformułowaniu „falandyzacja prawa”. To pejoratywne określenie oznacza taką interpretację zapisu prawnego, która jest zgodna z interesem interpretatora. Słowo falandyzacja zostało użyte po raz pierwszy przez Ewę Milewicz na łamach Gazety Wyborczej w 1994 roku. Termin pochodzi od nazwiska Lecha Falandysza – szefa kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy.

Inspiracją dla użytkowników Wykopu stał się jednak przykład zagraniczny, a konkretnie kampania aktywisty Dana Savage’a, którego przeciwnikiem politycznym był Rick Santorum. Savage stworzył stronę, na której zamieścił wymyśloną, wulgarną definicję słowa „santorum”. Strona osiągnęła popularność dzięki skutecznemu pozycjonowaniu. Przycisk „lubię to” pod definicją kliknęło ponad 93 tys. osób. W 2004 roku wyraz „santorum” zwyciężył w plebiscycie „Słowo Roku” organizowanym przez Amerykańskie Towarzystwo Dialektyczne w kategorii „najbardziej szokujące”.

Wykopowicze potraktowali tworzenie neologizmów politycznych bardziej jako zabawę niż jako realną walkę z konkretnymi politykami. Poniżej prezentuję kilka przykładów:

  • Hołdysić – 1. krytykować cudze błędy, kiedy samemu się je popełnia; 2. uparcie bronić jakiejś racji, jednocześnie zaprzeczając jej swoimi działaniami.
  • Wytuskać – 1. oszukać, zrobić kogoś na szaro; 2. tuskać – kłamać w żywe oczy.
  • Komorzyć – robić błędy językowe, tzw. „byki”. Np. nakomorzyć w wypracowaniu.
  • Niesioł – wypowiedź, w której przeważają obelgi, przekleństwa etc. Np. pleść niesioły.
  • Sikorzyć – 1. bajdurzyć, opowiadać niestworzone rzeczy, kłamliwie przesadzać; 2. sikorzyć się – załatwiać sobie układy, pojawiać się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie.
  • Korwinić – zawsze przegrywać (w imię zasad i ideologii).
  • Skwasić – upić się i narobić wstydu.
  • Ziobrzyć – ośmieszać się przed publicznością.
  • Palikotyzm – postawa moralna człowieka kierującego się w swym postępowaniu nie powszechnie przyjętymi zasadami lecz tym, co w danej sytuacji jest dla niego korzystne.
  • Donaldotusklemia – choroba objawiająca się notorycznym pociągiem do kłamania i wymyślania fikcyjnych sytuacji, osób, absurdalnych historii, często w celu osiągnięcia korzyści materialnej, statusu celebryty, władzy, rozpoznawalności w społeczeństwie lub w celu zatuszowania poprzednich kłamstw.

Mimo że działanie na polu językowym wydaje się niegroźne, trzeba pamiętać o tym, że internet jest środowiskiem dynamicznym, a informacje pojawiające się w sieci łatwo się rozprzestrzeniają. Powielane sformułowania nierzadko stają się tzw. memami. Proces ten wspomaga obecność w wirtualnej przestrzeni takich portali jak Demotywatory czy Kwejk. Ważną rolę pełnią także serwisy społecznościowe, które umożliwiają szybkie dzielenie się znaleziskami. O języku polskiego internetu możecie posłuchać pod tym adresem.

Co sądzicie o neologizmach politycznych? Jak oceniacie propozycje użytkowników Wykopu?

Reklamy
Otagowane , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: